2016. május 3., kedd

Digitális történetmesélés



A digitális történetmesélés lényege, hogy egy rövid történetet mi, a saját hangunkkal, mikrofonnal felvéve elmesélünk, amit képekkel, videókkal illusztrálhatunk, sőt, zenei aláfestést is rakhatunk alá. Ezek általában viszonylag rövid, néhány perces, személyes hangvételű, E/1.-ben elmesélt történetek.

A digitális történetmesélés összeállításához nagyon jól használható szerkesztőoldal a WeVideo. Nem is kell letölteni hozzá semmilyen programot a számítógépre, ingyenes a regisztráció (sőt, a facebook-fiókunkkal is beléphetünk) és az oldal használata, és egészen egyszerű a kezelése.
Csupán fel lehet tölteni a történethez szükséges hang-, kép- és videofájlokat, amiket a megfelelő sorba húzva szerkeszthetünk. Például megvághatjuk a hangot, a képek közé áttűnéseket illeszthetünk be, könnyen be lehet állítani, hogy az egyes képek, illetve videók mettől meddig tartsanak, miközben megy alatta a hang, stb.

Órán Balázzsal azt a feladatot kaptuk, hogy a Napról készítsünk egy digitális történetet. IDE kattintva tekinthetitek meg.

Tetszett a feladat, fejleszti a digitális kompetenciát, a kreativitást, a fogalmazási képességet és a verbalitást, ráadásul, ha csapatmunkáról van szó, még az együttműködést, a közös munkát is.

Szívesen használnám a németórákon, egy-egy téma feldolgozásához. A nagy, átfogó témát fel lehet osztani kisebb témakörökre, amelyeket a diákok párosával feldolgoznak és egy digitális történetet készítenek hozzá. A téma végéhez közeledve adnám ki ezt a feladatot, mikor már közösen elsajátítottuk hozzá a kellő szókincset, különböző szövegeket olvastunk, ezzel elmélyülve a témában, így ezeket felhasználva, továbbgondolva tudnak alkotni.
Talán több munkát igényel, mint megírni egy fogalmazást, de szerintem érdekesebb, a diákok kiélhetik kreativitásukat, és párban lehet dolgozni, ami sokszor szintén motiválóbb. Először ki kell találni a szöveget, felmondani hangfelvevőre, a témához illő képeket, videókat, esetleg zenét kell keresgélni - így több médiumon keresztül jut el hozzájuk az információ. Végeredményben valószínűleg jobban meg is jegyzik így a tananyagot, főleg ha szívesen dolgoznak és foglalkoznak vele.





Kép:
http://www.videomaker.com/article/c5/15873-wevideo-internet-editing-software [2016.05.02.]