2016. április 27., szerda

Tankocka





Miképpen az építőkockák, úgy épülnek egymásra a tudás egyes elemei a tanulás során. Hogy ez ne csupán egy sima, megszokott tanulási folyamat legyen, megfűszerezhetjük kreatív digitális feladatokkal.
Jópofa, érdekes és tanulságos digitális feladatok elkészítéséhez nagyon jól használható oldal például a LearningApps, ahol úgynevezett "tankockákat" tudunk létrehozni. Egy egyszerű regisztráció után már szinte csak a képzeletünk szab határt, milyen feladatokat készítsünk diákjainknak.

Hogy egy kicsit bemutassam, milyen lehetőségeket rejt az oldal, a sokféle feladat közül a memóriajátékot és a szókeresőt választottam. Létrehoztam egy-egy német szókincsfejlesztő feladatot, a gyümölcsök és a zöldségek megtanulásához.

Az órán Rékával ugyanezen az oldalon, a molnárfecskéről való tudásunk gazdagítására létrehoztunk egy memóriajátékot, valamint egy "hiányos szöveget".






Kép:
https://www.mall.cz/drevene-stavebnice/woody-stavebnice-kostky-barevne-spotiskem-5 [2016.04.25.]

Multimédiaalkotás



Modern korunkban, talán az elterjedt TV- és számítógép-használat hatására, nagyon szeretik az emberek, ha az információ többféle - audio, vizuális, audiovizuális - módon közvetítődik feléjük.

A tanulásban is segítheti a könnyebb megértést és megjegyzést, ha többféle csatornán keresztül jut el az információ a befogadóhoz. Például ha kémiaórán nem csak beszélünk arról, hogyan zajlik le egy adott reakció, hanem kísérlettel be is mutatja a pedagógus.

Ám most maradjunk a digitális világ terén. Szemléltetésre való igényünket egy tucat digitális multimédiaalkotó eszköz próbálja kielégíteni, melyek segítségével kedvünkre szerkeszthetünk képeket, hangokat, videókat. De hogyan is hasznosíthatjuk ezeket a tanórán?

Németórán például a "város, közlekedés" témakörnél el tudom képzelni ilyen eszközök bevonását, egy kisebb projekt keretein belül. A diákokat 3-4 fős csoportokba osztanám, és videókat kellene készíteniük a városban. Természetesen németül kommentálva, tartalmazva a tanult szókincset, kifejezéseket, bemutatva a városi életet, a közlekedési alternatívákat, előnyöket-hátrányokat.

Egy viszonylag könnyen kezelhető videószerkesztő program a Windows Movie Maker, melynek segítségével többek között effektusokkal, feliratokkal, főcímmel láthatjuk el videónkat, összeilleszthetünk több videót. Ha a felvételen nem megfelelő minőségű a hang, azt külön is lehet bevágni a videó alá. Ehhez kereshetünk például a Freesound segítségével ingyenesen felhasználható hangokat, vagy mi magunk is vehetünk fel külön hanganyagot, melyet aztán az Audacity nevű, szintén egyszerűen kezelhető programmal kedvünkre szerkeszthetünk.




Kép:
http://wswan.org/ [2016.04.25.]

2016. április 19., kedd

Online közösségi oldalak - Reflexió a prezentációról + foglalkozásterv


A 'Modern eszközök a pedagógiában' óra keretein belül (amely részeként ez a blog is készül), feladatunk volt egy kiselőadás készítése, adott témában, párosával.

Az a szerencse ért, hogy Rékával (barátnőmmel, németes csoporttársammal) együtt tudunk járni az órára. Egyértelmű volt számunkra, hogy a páros munkánál együtt fogunk dolgozni. Témánk az 'Online közösségi oldalak' volt. Az ehhez összeállított prezit ITT tekinthetitek meg, az órához tartozó foglalkozástervet pedig ITT.

Hasznos volt, hogy a prezi-vel kellett elkészíteni a prezentációt, mert eddig egyikünk se használta ezt az alkalmazást - mindig a Power Point-tal dolgoztunk -, és jó, hogy végre megismerkedtünk vele!

Mivel jól ismerjük egymást, egymás munkamorálját, könnyű volt összedolgozni és gördülékenyen ment a munka. Csupán az okozott egy kis fejtörést, hogy hogyan tegyük érdekessé kiselőadásunkat, hogyan mutassuk be a közösségi oldalakat, milyen információkat adjunk át, hogy ne legyen unalmas az óra, hiszen minden csoporttársunk otthonosan mozog ebben a világban.
Igyekeztünk a jól ismert tulajdonságok mellet érdekességeket is bemutatni, és amelyik oldalnál úgy éreztük, hasznát lehetne venni az iskolában, elmondtuk, mi hogyan tennénk.

A prezentáció után a fakebook-ot mutattuk be a többieknek, és arra kértük őket, párosával hozzanak létre rajta egy profilt.
Mivel némettanároknak készülünk, szerettünk volna egy kis kapcsolódási pontot, így híres német és osztrák személyeket gyűjtöttünk össze, közülük húzott egyet minden pár, akiről hiteles információkat kellett gyűjteni, kreatív, vicces posztokba ágyazva.
Példaként, hogy tudjuk, hogyan működik az oldal és mit várhatunk el a többiektől, mi is elkészítettünk egy-egy profilt, Beethoven-ről és Nico Rosberg-ről. Nagyon sokat nevettünk közben! :)

Reméljük, "diákjainknak" is tetszett mind az óra, mind a feladat! :)


Közösségi oldalak





Az online közösségi oldalaknak sokféle előnyük van. Többek között megkönnyítik az ismerősökkel való kapcsolattartást, a kommunikációt és az információáramlást.
Ez az iskolában is hasznos lehet, például létrehoztatunk osztályunknak egy csoportot a facebook-on, ami lehetőséget biztosít az iskolán kívüli egyszerű kommunikációra, a fontos teendők megbeszélésére, információk, különféle tartalmak megosztására. Természetesen jobb a személyes kapcsolattartás, de nincs mindig idő és lehetőség, hogy minden fontos dolgot megbeszéljünk az iskolában, és a hiányzókra is gondolni kell.


Az online közösségi oldalak közül németórán szívesen alkalmaznám a fakebook-ot, mikor szóba jön egy-egy híres német, osztrák vagy svájci személy. Nem kérném, hogy tanulják meg az életrajzát, annak nincs sok értelme. Viszont a fakebook segítségével létrehozhatnának az adott személynek egy profilt, ahol fel kell tüntetni fontos adatait: születés dátuma és helye, munkássága - fontos művek/tevékenységek -, videók, képek...
Jól kigondolva és beépítve a közös munkába szórakoztató lehet és persze hasznos, mert amíg létrehozzák a profilt, egész sokat böngésznek az illetőről, és jól tudjuk, a saját cselekvés általi tanulás nagyon hatékony!

Próbaként én is csináltam egy fakebook-profilt, ITT megnézhetitek.








Kép:
http://www.minicrm.hu/blog/2014/11-04/igy-legyen-jo-kkv-web-strategiaja-5-resz-kozossegi-media/ [2016.04.18.]

2016. április 15., péntek

Tanulói munka értékelése




A tanulók értékelésének többféle típusa van. Hogy melyiket alkalmazzunk, az nagyrészt attól függ, milyen tanulási fázisban járunk, mit szeretnénk mérni. Értékelhetünk érdemjeggyel, vagy esetleg adhatunk részletesebb szóbeli vagy írásbeli visszajelzést. Most ezt nem is szeretném jobban kifejteni, akit érdekel a téma, utánaolvashat például Falus Iván: Didaktika című könyvében, ahol sok hasznos és érdekes információt lehet erről (is) találni.


Én most azt szeretném bemutatni, hogyan értékelnék egy tanulói prezentációt, amelyben a diákoknak 1-1 németországi tartományt kell bemutatniuk. A kiselőadást német nyelven kell tartani, a szempontokat előzetesen megbeszéljük. Az ehhez a feladathoz összeállított értékelési táblázatomat IDE kattintva tekinthetitek meg.







Kép: http://romainvv.ddns.net/evaluation-ui/ [2016.04.13]

Online tesztek





A mai órán három jó oldalt is megismertem, melyeket jól lehet alkalmazni a tanítás során. Ezek a Quizlet, a Redmenta és a Socrative, melyekkel a hagyományos dolgozatok helyett jópofa, érdekes teszteket állíthatunk össze. Én a Quizlet segítségével állítottam össze egy német tesztet a melléknevek gyakorlására, melyet ITT tölthettek ki.
Ám ezzel csak a szavak jelentését lehet jól memorizálni. Az lett volna a célom a melléknevekkel, hogy a melléknévragozást lehessen gyakorolni. Ezt a Socrative segítségével valósítottam meg. EZEN a linken, ezzel a kóddal: A5VCHBBU lehetne elérni, de félek, hogy mint először órán se, most se fog működni, ezért lementettem, csak itt nem látszódnak a helyes válaszok.



Name: __________________________________________ Date: _______________ 
Quiz name: Adjektivdeklination 

1. ein ruhig__ Junge 
2. die zufrieden__ Frau 
3. das Spielzeug ___ traurigen Mädchens 
4. einen verzweifelt__ Mann 
5. das ruhig__ Baby 
6. einer froh__ Mutter 
7. die Werkstatt ___ nachlässig__ Vaters 
8. meine schön__ Blumen 
9. dieser klein__ Stuhl 
10. Ich möchte viele froh__ Leute kennenlernen. 



Kép:
http://www.ermihalyfalva.ro/hirek/Kviz-kerdesek-a-kulturalis-fesztivalra [2016.04.11.]

2016. április 5., kedd

Podcast





A 'podcast'-ok interneten elérhető, rendszerezett műsortárak, ahol hangfájlokat vagy videókat érhetünk el. Készítőjük általában egy adott témakörön belül, bizonyos rendszerességgel teszi közzé legújabb felvételeit. Feliratkozhatunk hírcsatornájára, így értesülünk róla, mikor egy újabb podcast-ot oszt meg. További hasznos információkat például ITT lehet megtudni a podcast-okról, én is innen okosodtam.

Némettanulás során jól lehet használni a podcast-okat a hallás utáni szövegértés fejlesztésére. Többek között híroldalakon, például a Deutsche Welle oldalán találhatunk podcast-okat, ahol a világ friss híreit hallgathatjuk meg, és online nyelvtanuló oldalakon is találkozhatunk ilyen hangfájlokkal, például a Deutsch Perfekt oldalán.

A Deutsch Perfekt c. oldalon online tanulhatjuk a német nyelvet. A legtöbb feladathoz csak fizetős felhasználóként férhetünk hozzá, viszont a hetente megjelenő 3 perces podcast-okat ingyenesen meghallgathatjuk.
Elsőre tetszett, mert megadja, milyen nyelvi szintnek megfelelő a szöveg, és egy rövid instrukciót is találunk hozzá, mit kell tennünk a szöveg meghallgatása után. De mégsem olyan összetett a feladat, mint elsőre tűnik, nem teljes szövegeket hallhatunk, csupán a nyelvvizsga szóbeli részéhez kínál nyelvi eszközöket, melyek alapján párosan kell megoldani egy feladatot (az eheti szövegben egy utazás tervezéséhez kaptunk kifejezéseket, kérdéseket). Viszont azt nem jelzi előre, milyen témához kapunk segédletet.
Egy kis böngészés után rátaláltam az archívumra, ahol fellelhetőek a februári podcast-ok. Itt már volt teljes szöveg, és bár feladat nélkül, azt gyárthatunk is hozzá, ha különben a szöveget megfelelőnek tartjuk.
Most úgy gondolom, nem használnám az oldalt, mivel nem tematizálja a szövegeket, nem lehet előre tudni, milyen szöveget találunk majd az oldalon jövő héten. De néhány hétig még lehet, hogy ránézek, milyen anyagok kerülnek fel, hátha lehet benne találni valami koncepciót, ha megismeri az ember.

A Deutsche Welle oldalán már igazi podcast-ok vannak, melyek meghallgatásához külön programot kéne letölteni. De nem szeretek ismeretlen programokat letölteni, amikről nem tudom, mennyire megbízhatóak, így ezt a kísérletet későbbre hagyom, előbb még érdeklődöm az ismerőseim körében, ők mit tudnak erről.
Addig is a DW Mediacenter-ében ingyenesen hallgathatunk németül hanganyagokat, híreket, nézhetünk videókat, amik - ugyan nem podcast-ok, - de nagyon hasznosak, fejlesztőek.










Kép: [2016.04.04.]
http://www.eastbayscore.org/resources/podcasts