2016. március 24., csütörtök

Google Docs




"A Google jó barátunk." - mondogatta egy gimnáziumi tanárom, és milyen igaza volt!

Bár akkoriban még csak a kereső funkciója miatt szerettük, hogy gyorsan, egyszerűen, rengeteg információhoz hozzájuthattunk. Ám a keresésen kívül a Google-nak számos hasznos alkalmazása van: a naptártól és a levelezéstől (Gmail) kezdve, a térképen és a fordítón át, egészen a Blogger-ig és a tárhelyig (Drive) - hogy csak néhány főbb területet említsek.

Haladjunk a digitális korral, tartsunk lépést a fiatal diákokkal, használjunk olyan eszközöket, módszereket, melyek izgalmasabbá teszik az órákat, motiválják a tanulókat.

A Google alkalmazásai közül szívesen használnám például a Google Dokumentumokat, ezzel kicsit megkönnyítve a diákok és a magam munkáját is. Így nem kéne kézzel írniuk vagy kinyomtatniuk a beadandókat, fogalmazásokat, nekem tanárként pedig nem kéne vigyáznom a sok papírra, el ne kallódjon egy-egy értékes mű.
Hogy hogyan is működne? Google Dokumentumban megírják a diákok a beadandót, de egyelőre úgy, hogy szerkeszthető legyen, és megosztják velem. Én leellenőrzöm és amennyiben szükséges, javítom. Azért választanám azt a megoldást, hogy először csak nekem küldjék el, hogy aki később tölti fel, ne használhassa fel a korábban elkészült fogalmazásokat. Ez az első kör az egyéni munkáról szól. 
Ellenőrzés után aztán feltöltöm a kész fogalmazásokat az osztály közös tárhelyére - immár nem szerkeszthető formában-, ahol a kijavított munkák az osztály minden tagja számára elérhetővé válnak. Így, ha van kedvük, olvasgathatják egymás fogalmazásait, már lehet ötleteket gyűjteni, tanulhatnak egymástól - ami például a dolgozathoz vagy nyelvvizsgához, érettségihez is nagyon hasznos lehet.

A Google Űrlapokat dolgozatra készüléshez lehetne használni. A diákok összeállíthatnának az adott témából egy feladatlapot. Persze megoldókulcsot is kellene készíteniük hozzá! A dolgozat előtti gyakorló órán ki is tölthetnék egymás feladatlapjait, de már azzal is sokat készülnek, míg összeállítják a tesztet.

Az órán készített próba űrlapot és táblázatot, amit Várady-Szabó Bencével készítettünk, a linkekre kattintva tekinthetitek meg. Feladatunk az volt, hogy próbáljuk segíteni a diákok felkészülését az év végi történelemvizsgára.



Kép: [2016.03.24.]
https://www.google.com/about/company/images/company-products.png?mmfb=674e15f4a9ca113249df9bc330ddd8af

4 megjegyzés:

  1. Szia! Jó ötlet, hogy a dolgozatot papír helyett google dokumentumba írják. De szerintem az, hogy utána feltöltenéd, hogy mindenki lássa mindenkiét, az frusztráló lehet. Engem legalábbis biztosan zavarna, ha tudnám, hogy nem csak a tanár olvassa majd el, hanem minden osztálytársam :) Értem, hogy ezzel segíteni akarod őket, hogy tanuljanak a másikéból! De én nem csinálnám :) Luca

    VálaszTörlés
  2. Nem gondoltam, hogy ennyire részletekbe menően fejtem ki, azt hittem, magától értetődő, hogy ez nyilván a megfelelő formális körülmények között zajlana. Megbeszélném velük, és aki szívesen megosztaná munkáját a többiekkel, hogy tanulhassanak belőle, azé felkerül, aki nem szeretné, azé nem.
    De jó, hogy felhívtad a figyelmemet, hogy enélkül az információ nélkül félreérthető lehet :)

    VálaszTörlés
  3. Jó ötlet, tetszik, hogy az egyéni munkára is figyelmet fordítasz a sok kooperatív módszer mellett, amiben hajlamosak vagyunk elveszni :)

    VálaszTörlés
  4. Alapvetően tetszik a koncepciód, az írások közzétételét vagy bármely más részletet pedig a diákokkal egyeztetve finomíthatunk, módosíthatunk. :) Szerintem is klassz ötlet!

    VálaszTörlés