2016. május 3., kedd

Digitális történetmesélés



A digitális történetmesélés lényege, hogy egy rövid történetet mi, a saját hangunkkal, mikrofonnal felvéve elmesélünk, amit képekkel, videókkal illusztrálhatunk, sőt, zenei aláfestést is rakhatunk alá. Ezek általában viszonylag rövid, néhány perces, személyes hangvételű, E/1.-ben elmesélt történetek.

A digitális történetmesélés összeállításához nagyon jól használható szerkesztőoldal a WeVideo. Nem is kell letölteni hozzá semmilyen programot a számítógépre, ingyenes a regisztráció (sőt, a facebook-fiókunkkal is beléphetünk) és az oldal használata, és egészen egyszerű a kezelése.
Csupán fel lehet tölteni a történethez szükséges hang-, kép- és videofájlokat, amiket a megfelelő sorba húzva szerkeszthetünk. Például megvághatjuk a hangot, a képek közé áttűnéseket illeszthetünk be, könnyen be lehet állítani, hogy az egyes képek, illetve videók mettől meddig tartsanak, miközben megy alatta a hang, stb.

Órán Balázzsal azt a feladatot kaptuk, hogy a Napról készítsünk egy digitális történetet. IDE kattintva tekinthetitek meg.

Tetszett a feladat, fejleszti a digitális kompetenciát, a kreativitást, a fogalmazási képességet és a verbalitást, ráadásul, ha csapatmunkáról van szó, még az együttműködést, a közös munkát is.

Szívesen használnám a németórákon, egy-egy téma feldolgozásához. A nagy, átfogó témát fel lehet osztani kisebb témakörökre, amelyeket a diákok párosával feldolgoznak és egy digitális történetet készítenek hozzá. A téma végéhez közeledve adnám ki ezt a feladatot, mikor már közösen elsajátítottuk hozzá a kellő szókincset, különböző szövegeket olvastunk, ezzel elmélyülve a témában, így ezeket felhasználva, továbbgondolva tudnak alkotni.
Talán több munkát igényel, mint megírni egy fogalmazást, de szerintem érdekesebb, a diákok kiélhetik kreativitásukat, és párban lehet dolgozni, ami sokszor szintén motiválóbb. Először ki kell találni a szöveget, felmondani hangfelvevőre, a témához illő képeket, videókat, esetleg zenét kell keresgélni - így több médiumon keresztül jut el hozzájuk az információ. Végeredményben valószínűleg jobban meg is jegyzik így a tananyagot, főleg ha szívesen dolgoznak és foglalkoznak vele.





Kép:
http://www.videomaker.com/article/c5/15873-wevideo-internet-editing-software [2016.05.02.]

2016. április 27., szerda

Tankocka





Miképpen az építőkockák, úgy épülnek egymásra a tudás egyes elemei a tanulás során. Hogy ez ne csupán egy sima, megszokott tanulási folyamat legyen, megfűszerezhetjük kreatív digitális feladatokkal.
Jópofa, érdekes és tanulságos digitális feladatok elkészítéséhez nagyon jól használható oldal például a LearningApps, ahol úgynevezett "tankockákat" tudunk létrehozni. Egy egyszerű regisztráció után már szinte csak a képzeletünk szab határt, milyen feladatokat készítsünk diákjainknak.

Hogy egy kicsit bemutassam, milyen lehetőségeket rejt az oldal, a sokféle feladat közül a memóriajátékot és a szókeresőt választottam. Létrehoztam egy-egy német szókincsfejlesztő feladatot, a gyümölcsök és a zöldségek megtanulásához.

Az órán Rékával ugyanezen az oldalon, a molnárfecskéről való tudásunk gazdagítására létrehoztunk egy memóriajátékot, valamint egy "hiányos szöveget".






Kép:
https://www.mall.cz/drevene-stavebnice/woody-stavebnice-kostky-barevne-spotiskem-5 [2016.04.25.]

Multimédiaalkotás



Modern korunkban, talán az elterjedt TV- és számítógép-használat hatására, nagyon szeretik az emberek, ha az információ többféle - audio, vizuális, audiovizuális - módon közvetítődik feléjük.

A tanulásban is segítheti a könnyebb megértést és megjegyzést, ha többféle csatornán keresztül jut el az információ a befogadóhoz. Például ha kémiaórán nem csak beszélünk arról, hogyan zajlik le egy adott reakció, hanem kísérlettel be is mutatja a pedagógus.

Ám most maradjunk a digitális világ terén. Szemléltetésre való igényünket egy tucat digitális multimédiaalkotó eszköz próbálja kielégíteni, melyek segítségével kedvünkre szerkeszthetünk képeket, hangokat, videókat. De hogyan is hasznosíthatjuk ezeket a tanórán?

Németórán például a "város, közlekedés" témakörnél el tudom képzelni ilyen eszközök bevonását, egy kisebb projekt keretein belül. A diákokat 3-4 fős csoportokba osztanám, és videókat kellene készíteniük a városban. Természetesen németül kommentálva, tartalmazva a tanult szókincset, kifejezéseket, bemutatva a városi életet, a közlekedési alternatívákat, előnyöket-hátrányokat.

Egy viszonylag könnyen kezelhető videószerkesztő program a Windows Movie Maker, melynek segítségével többek között effektusokkal, feliratokkal, főcímmel láthatjuk el videónkat, összeilleszthetünk több videót. Ha a felvételen nem megfelelő minőségű a hang, azt külön is lehet bevágni a videó alá. Ehhez kereshetünk például a Freesound segítségével ingyenesen felhasználható hangokat, vagy mi magunk is vehetünk fel külön hanganyagot, melyet aztán az Audacity nevű, szintén egyszerűen kezelhető programmal kedvünkre szerkeszthetünk.




Kép:
http://wswan.org/ [2016.04.25.]

2016. április 19., kedd

Online közösségi oldalak - Reflexió a prezentációról + foglalkozásterv


A 'Modern eszközök a pedagógiában' óra keretein belül (amely részeként ez a blog is készül), feladatunk volt egy kiselőadás készítése, adott témában, párosával.

Az a szerencse ért, hogy Rékával (barátnőmmel, németes csoporttársammal) együtt tudunk járni az órára. Egyértelmű volt számunkra, hogy a páros munkánál együtt fogunk dolgozni. Témánk az 'Online közösségi oldalak' volt. Az ehhez összeállított prezit ITT tekinthetitek meg, az órához tartozó foglalkozástervet pedig ITT.

Hasznos volt, hogy a prezi-vel kellett elkészíteni a prezentációt, mert eddig egyikünk se használta ezt az alkalmazást - mindig a Power Point-tal dolgoztunk -, és jó, hogy végre megismerkedtünk vele!

Mivel jól ismerjük egymást, egymás munkamorálját, könnyű volt összedolgozni és gördülékenyen ment a munka. Csupán az okozott egy kis fejtörést, hogy hogyan tegyük érdekessé kiselőadásunkat, hogyan mutassuk be a közösségi oldalakat, milyen információkat adjunk át, hogy ne legyen unalmas az óra, hiszen minden csoporttársunk otthonosan mozog ebben a világban.
Igyekeztünk a jól ismert tulajdonságok mellet érdekességeket is bemutatni, és amelyik oldalnál úgy éreztük, hasznát lehetne venni az iskolában, elmondtuk, mi hogyan tennénk.

A prezentáció után a fakebook-ot mutattuk be a többieknek, és arra kértük őket, párosával hozzanak létre rajta egy profilt.
Mivel némettanároknak készülünk, szerettünk volna egy kis kapcsolódási pontot, így híres német és osztrák személyeket gyűjtöttünk össze, közülük húzott egyet minden pár, akiről hiteles információkat kellett gyűjteni, kreatív, vicces posztokba ágyazva.
Példaként, hogy tudjuk, hogyan működik az oldal és mit várhatunk el a többiektől, mi is elkészítettünk egy-egy profilt, Beethoven-ről és Nico Rosberg-ről. Nagyon sokat nevettünk közben! :)

Reméljük, "diákjainknak" is tetszett mind az óra, mind a feladat! :)


Közösségi oldalak





Az online közösségi oldalaknak sokféle előnyük van. Többek között megkönnyítik az ismerősökkel való kapcsolattartást, a kommunikációt és az információáramlást.
Ez az iskolában is hasznos lehet, például létrehoztatunk osztályunknak egy csoportot a facebook-on, ami lehetőséget biztosít az iskolán kívüli egyszerű kommunikációra, a fontos teendők megbeszélésére, információk, különféle tartalmak megosztására. Természetesen jobb a személyes kapcsolattartás, de nincs mindig idő és lehetőség, hogy minden fontos dolgot megbeszéljünk az iskolában, és a hiányzókra is gondolni kell.


Az online közösségi oldalak közül németórán szívesen alkalmaznám a fakebook-ot, mikor szóba jön egy-egy híres német, osztrák vagy svájci személy. Nem kérném, hogy tanulják meg az életrajzát, annak nincs sok értelme. Viszont a fakebook segítségével létrehozhatnának az adott személynek egy profilt, ahol fel kell tüntetni fontos adatait: születés dátuma és helye, munkássága - fontos művek/tevékenységek -, videók, képek...
Jól kigondolva és beépítve a közös munkába szórakoztató lehet és persze hasznos, mert amíg létrehozzák a profilt, egész sokat böngésznek az illetőről, és jól tudjuk, a saját cselekvés általi tanulás nagyon hatékony!

Próbaként én is csináltam egy fakebook-profilt, ITT megnézhetitek.








Kép:
http://www.minicrm.hu/blog/2014/11-04/igy-legyen-jo-kkv-web-strategiaja-5-resz-kozossegi-media/ [2016.04.18.]

2016. április 15., péntek

Tanulói munka értékelése




A tanulók értékelésének többféle típusa van. Hogy melyiket alkalmazzunk, az nagyrészt attól függ, milyen tanulási fázisban járunk, mit szeretnénk mérni. Értékelhetünk érdemjeggyel, vagy esetleg adhatunk részletesebb szóbeli vagy írásbeli visszajelzést. Most ezt nem is szeretném jobban kifejteni, akit érdekel a téma, utánaolvashat például Falus Iván: Didaktika című könyvében, ahol sok hasznos és érdekes információt lehet erről (is) találni.


Én most azt szeretném bemutatni, hogyan értékelnék egy tanulói prezentációt, amelyben a diákoknak 1-1 németországi tartományt kell bemutatniuk. A kiselőadást német nyelven kell tartani, a szempontokat előzetesen megbeszéljük. Az ehhez a feladathoz összeállított értékelési táblázatomat IDE kattintva tekinthetitek meg.







Kép: http://romainvv.ddns.net/evaluation-ui/ [2016.04.13]

Online tesztek





A mai órán három jó oldalt is megismertem, melyeket jól lehet alkalmazni a tanítás során. Ezek a Quizlet, a Redmenta és a Socrative, melyekkel a hagyományos dolgozatok helyett jópofa, érdekes teszteket állíthatunk össze. Én a Quizlet segítségével állítottam össze egy német tesztet a melléknevek gyakorlására, melyet ITT tölthettek ki.
Ám ezzel csak a szavak jelentését lehet jól memorizálni. Az lett volna a célom a melléknevekkel, hogy a melléknévragozást lehessen gyakorolni. Ezt a Socrative segítségével valósítottam meg. EZEN a linken, ezzel a kóddal: A5VCHBBU lehetne elérni, de félek, hogy mint először órán se, most se fog működni, ezért lementettem, csak itt nem látszódnak a helyes válaszok.



Name: __________________________________________ Date: _______________ 
Quiz name: Adjektivdeklination 

1. ein ruhig__ Junge 
2. die zufrieden__ Frau 
3. das Spielzeug ___ traurigen Mädchens 
4. einen verzweifelt__ Mann 
5. das ruhig__ Baby 
6. einer froh__ Mutter 
7. die Werkstatt ___ nachlässig__ Vaters 
8. meine schön__ Blumen 
9. dieser klein__ Stuhl 
10. Ich möchte viele froh__ Leute kennenlernen. 



Kép:
http://www.ermihalyfalva.ro/hirek/Kviz-kerdesek-a-kulturalis-fesztivalra [2016.04.11.]

2016. április 5., kedd

Podcast





A 'podcast'-ok interneten elérhető, rendszerezett műsortárak, ahol hangfájlokat vagy videókat érhetünk el. Készítőjük általában egy adott témakörön belül, bizonyos rendszerességgel teszi közzé legújabb felvételeit. Feliratkozhatunk hírcsatornájára, így értesülünk róla, mikor egy újabb podcast-ot oszt meg. További hasznos információkat például ITT lehet megtudni a podcast-okról, én is innen okosodtam.

Némettanulás során jól lehet használni a podcast-okat a hallás utáni szövegértés fejlesztésére. Többek között híroldalakon, például a Deutsche Welle oldalán találhatunk podcast-okat, ahol a világ friss híreit hallgathatjuk meg, és online nyelvtanuló oldalakon is találkozhatunk ilyen hangfájlokkal, például a Deutsch Perfekt oldalán.

A Deutsch Perfekt c. oldalon online tanulhatjuk a német nyelvet. A legtöbb feladathoz csak fizetős felhasználóként férhetünk hozzá, viszont a hetente megjelenő 3 perces podcast-okat ingyenesen meghallgathatjuk.
Elsőre tetszett, mert megadja, milyen nyelvi szintnek megfelelő a szöveg, és egy rövid instrukciót is találunk hozzá, mit kell tennünk a szöveg meghallgatása után. De mégsem olyan összetett a feladat, mint elsőre tűnik, nem teljes szövegeket hallhatunk, csupán a nyelvvizsga szóbeli részéhez kínál nyelvi eszközöket, melyek alapján párosan kell megoldani egy feladatot (az eheti szövegben egy utazás tervezéséhez kaptunk kifejezéseket, kérdéseket). Viszont azt nem jelzi előre, milyen témához kapunk segédletet.
Egy kis böngészés után rátaláltam az archívumra, ahol fellelhetőek a februári podcast-ok. Itt már volt teljes szöveg, és bár feladat nélkül, azt gyárthatunk is hozzá, ha különben a szöveget megfelelőnek tartjuk.
Most úgy gondolom, nem használnám az oldalt, mivel nem tematizálja a szövegeket, nem lehet előre tudni, milyen szöveget találunk majd az oldalon jövő héten. De néhány hétig még lehet, hogy ránézek, milyen anyagok kerülnek fel, hátha lehet benne találni valami koncepciót, ha megismeri az ember.

A Deutsche Welle oldalán már igazi podcast-ok vannak, melyek meghallgatásához külön programot kéne letölteni. De nem szeretek ismeretlen programokat letölteni, amikről nem tudom, mennyire megbízhatóak, így ezt a kísérletet későbbre hagyom, előbb még érdeklődöm az ismerőseim körében, ők mit tudnak erről.
Addig is a DW Mediacenter-ében ingyenesen hallgathatunk németül hanganyagokat, híreket, nézhetünk videókat, amik - ugyan nem podcast-ok, - de nagyon hasznosak, fejlesztőek.










Kép: [2016.04.04.]
http://www.eastbayscore.org/resources/podcasts


2016. március 24., csütörtök

Google Docs




"A Google jó barátunk." - mondogatta egy gimnáziumi tanárom, és milyen igaza volt!

Bár akkoriban még csak a kereső funkciója miatt szerettük, hogy gyorsan, egyszerűen, rengeteg információhoz hozzájuthattunk. Ám a keresésen kívül a Google-nak számos hasznos alkalmazása van: a naptártól és a levelezéstől (Gmail) kezdve, a térképen és a fordítón át, egészen a Blogger-ig és a tárhelyig (Drive) - hogy csak néhány főbb területet említsek.

Haladjunk a digitális korral, tartsunk lépést a fiatal diákokkal, használjunk olyan eszközöket, módszereket, melyek izgalmasabbá teszik az órákat, motiválják a tanulókat.

A Google alkalmazásai közül szívesen használnám például a Google Dokumentumokat, ezzel kicsit megkönnyítve a diákok és a magam munkáját is. Így nem kéne kézzel írniuk vagy kinyomtatniuk a beadandókat, fogalmazásokat, nekem tanárként pedig nem kéne vigyáznom a sok papírra, el ne kallódjon egy-egy értékes mű.
Hogy hogyan is működne? Google Dokumentumban megírják a diákok a beadandót, de egyelőre úgy, hogy szerkeszthető legyen, és megosztják velem. Én leellenőrzöm és amennyiben szükséges, javítom. Azért választanám azt a megoldást, hogy először csak nekem küldjék el, hogy aki később tölti fel, ne használhassa fel a korábban elkészült fogalmazásokat. Ez az első kör az egyéni munkáról szól. 
Ellenőrzés után aztán feltöltöm a kész fogalmazásokat az osztály közös tárhelyére - immár nem szerkeszthető formában-, ahol a kijavított munkák az osztály minden tagja számára elérhetővé válnak. Így, ha van kedvük, olvasgathatják egymás fogalmazásait, már lehet ötleteket gyűjteni, tanulhatnak egymástól - ami például a dolgozathoz vagy nyelvvizsgához, érettségihez is nagyon hasznos lehet.

A Google Űrlapokat dolgozatra készüléshez lehetne használni. A diákok összeállíthatnának az adott témából egy feladatlapot. Persze megoldókulcsot is kellene készíteniük hozzá! A dolgozat előtti gyakorló órán ki is tölthetnék egymás feladatlapjait, de már azzal is sokat készülnek, míg összeállítják a tesztet.

Az órán készített próba űrlapot és táblázatot, amit Várady-Szabó Bencével készítettünk, a linkekre kattintva tekinthetitek meg. Feladatunk az volt, hogy próbáljuk segíteni a diákok felkészülését az év végi történelemvizsgára.



Kép: [2016.03.24.]
https://www.google.com/about/company/images/company-products.png?mmfb=674e15f4a9ca113249df9bc330ddd8af

2016. március 16., szerda

Webquest


A webquest-módszer lényege, hogy a pedagógus a megfigyelő szerepébe bújik, segíti, terelgeti a diákokat, de már nem ő az elsődleges információforrás. A tanító és a tanulók között tehát nem puszta ismeretátadás történik, a diákok nem csupán passzív befogadók, hanem aktívan hozzájárulnak az ismeretek megszerzéséhez, mégpedig úgy, hogy nekik kell megkeresni a szükséges információkat egy adott témához kapcsolódóan. Fontos, hogy a talált információkat fel is tudják használni, és hogy össze tudják kapcsolni korábbi ismereteikkel.
A módszer fejleszti a diákok digitális kompetenciáját. Meg kell tanulniuk az interneten felhalmozott hatalmas információmennyiségből kinyerni a számukra releváns adatokat, megbízható forrásokat felhasználva. Ráadásul nagyon hasznos szerintem, mert amíg böngészik az oldalakat és keresgélnek, olvasgatnak, meg is marad az információ, nem kell külön tanulniuk. Nyelvórákhoz kapcsolódóan pláne jó, mert az idegen nyelvű oldalak böngészésével fejlődik az olvasott szöveg értésének képessége.
A szociális kompetenciát is fejleszti, hiszen nem egyedül kell megbirkózniuk a feladattal, csoportmunkában dolgozzák fel az adott témát. Megtanulják beosztani a feladatokat, amikből a végén egy egységes munkának kell születnie, nézeteltérés esetén meg kell oldaniuk a konfliktust, be kell tartaniuk a határidőt...
A webquestről további hasznos információkat ITT olvashattok.



Ki is próbáltam a webquest-et, egy németórához hoztam létre egy oldalt, melyet ITT nézhettek meg.

Időszalag





Szerintem az időszalagot leginkább a történelem, irodalom vagy földrajz órákon lehet a legjobban felhasználni egy adott témához kapcsolódóan, azt szemléltetve, ám más lehetőségek is rejlenek benne.

Németórán ahhoz használnám, hogy megtervezzek rajta egy hetet/hónapot: mikor milyen témával foglalkozunk, mikor írunk dolgozatokat, ki mikor tart kiselőadást, mikor van a beadandók leadási határideje...

Nem csak saját célra jó, meg lehet osztani a diákokkal, hogy képben legyenek a határidőket illetően, így később kifogásuk se lehet :)


A "timetoast" nevű oldalt próbáltam ki először. ITT megnézhetitek első, próbaként készített időszalagomat. Az oldal használata ingyenes, nem is kell külön regisztrálni, beléphetünk a facebook felhasználó-fiókunkkal. A design nem túl mutatós, elég egyszerű, nem lehet szerkesztgetni az időszalag megjelenését. Képeket és rövid leírásokat azért hozzáadhatunk az eseményekhez. Hiányolom azt a funkciót is, hogy ne csak pontszerű eseményeket lehessen beszúrni, jó lenne tól-ig dátumokat bejelölni.

Szóval nem voltam teljesen elégedett az alkalmazással, így megnéztem még néhány oldalt, hátha egy másik időszalag-gyártó jobban elnyeri a tetszésemet és legközelebb azt használom inkább.

A másik oldal, amit megnéztem, a "tiki-toki". Szintén ingyenes oldal, viszont külön regisztrációt igényel. De megéri! Nekem jobban tetszik, mint a "timetoast". Többféle stílus közül választhatunk, beállíthatjuk a színeket, a zoom mértékét - vagyis, hogy a napokon belül milyen legyen az időbeosztás -, váltogathatunk 2D és 3D nézet között. Jobb oldalt, egy kis ablakban fel van sorolva az összes beírt esemény, könnyen lehet őket szerkeszteni. Lehet képet, videót társítani az eseményekhez. Nagy örömömre lehet tól-ig dátumot beállítani! :) Az ezzel az alkalmazással készült idővonalam ilyen lett.

Végül még a "timerime"-t is kipróbáltam volna, regisztráltam is, minekutána kiderült, hogy 8 dollárt kéne fizetni egy idővonal elkészítéséért.
Tehát ezt az oldalt egyáltalán nem ajánlom! Nekem a "tiki-toki" tetszett a legjobban, de a "timetoast" se rossz, ha csak egy egyszerű idővonalat szeretnénk készíteni.


Fogalomtérkép és szófelhő







Nyelvórákon nagyon jól lehet dolgozni a szófelhőkkel és a fogalomtérképekkel. Kedvelt módszerek például egy adott témakör szókincsének elsajátításhoz vagy szinonimák összegyűjtéséhez. Különböző internetes oldalakon jópofa ábrákat lehet készíteni. Érdekesebb és izgalmasabb, mint csak kiírni a szótárfüzetbe a legfontosabb szavakat és kifejezéseket. Tanárként akár előre el lehet készíteni a diákoknak 1-1 szófelhőt vagy fogalomtérképet, de az ő feladatuk is lehet, hogy sajátot állítsanak össze. Így, míg összegyűjtik a szavakat, megszerkesztik a felhő vagy a térkép kinézetét, sokat foglalkoznak az adott szókinccsel, nagy eséllyel jobban is rögzül bennük.

A többféle oldal közül én a mindomo-t választottam a fogalomtérkép elkészítéséhez. Az oldal használatához egy egyszerű regisztráció szükséges, amivel az alap funkciókat ingyenesen lehet használni. Az extra beállítások csak fizetősen érhetőek el. Kipróbálásképpen az időjárás téma fontos szavait gyűjtöttem össze, EZEN a fogalomtérképen.


A szófelhőkészítéshez a tagul-t választottam. Itt nem muszáj külön regisztrálnunk, beléphetünk facebook-on keresztül is. Szintén ingyenes, minden fontos beállítás használható így is, egyedül letölteni nem sikerült a kész szófelhőt, ahhoz fizetni kéne. Viszont online bármikor megtekinthető. A környezetvédelem témakörhöz készített szófelhőmet ITT lehet megtekinteni teljes méretben, animációkkal.


2016. március 1., kedd

Virtuális tanulmányi kirándulás


A Google Tour Builder egy jópofa alkalmazás, melynek segítségével virtuális tanulmányi kirándulásokat, útvonalakat lehet tervezni. Minden állomáshoz fényképet, videót lehet csatolni, és megjegyzést is fűzhetünk hozzá.


El tudom képzelni, hogy a német órák keretein belül használjam a diákokkal ezt a programot az országismereti témaköröknél. Házi feladatként vagy az órán, egyénileg vagy csoportban szervezhetnek kirándulásokat egy-egy német nyelvterületen lévő városba, amit aztán a csoportnak be is mutathatnak.
Persze ehhez előbb utána kell olvasni, keresgélni kell, hogy mik az adott város nevezetességei. Hasznosnak találom az ilyen feladatokat, egyrészt, mert jobban is szeretik a diákok a gyakorlatias feladatokat, mint a frontális tanári magyarázatot, másrészt pedig jobban meg is marad az információ, ha maguk olvasgatnak utána és még foglalkoznak is vele, fel is kell dolgozni az információt.

Ezen kívül egy valódi osztálykirándulás megszervezésénél is hasznos lehet a program. Előre összeállíthatjuk az osztállyal közösen a meglátogatni kívánt helyeket. Akár feladatokat is adhatunk a diákoknak: például kis csoportokban készüljenek fel, gyűjtsenek információkat egy-egy adott látnivalóról, aminél majd egy mini idegenvezetést tartanak a többieknek.

Én egy bécsi kirándulást szerveztem, ami a könnyű megközelíthetősége miatt akár tényleg, egy valós osztálykirándulásként is megvalósítható. ITT elérhető a virtuális kirándulásom.
Az időbeosztást, szállást, étkezést nem vettem figyelembe, most csak a látnivalókra koncentrálva állítottam össze egy tervet, melyek a következők:

Hundertwasser-ház, Schönbrunni kastély és állatkert, Belvedere, Donauinsel, Donauturm, A tenger háza, Szent István Székesegyház






Kép [2016.02.29.]:
http://www.sikerado.hu/kereses/kir%C3%A1ndul%C3%A1s

2016. február 25., csütörtök

Digitális tananyag


Mint azt a "Digitális kompetencia" c. bejegyzésemben írtam, sok internetes oldalt találhatunk, amik segítenek a tanulásban. Leendő némettanárként az ilyen jellegű tananyagra koncentrálva szeretnék bemutatni pár hasznosat, melyet szívesen használnék a jövőben.



Nagyon tetszenek a Hueber kiadó online feladatgyűjteményei, melyek közül a főoldalon választhatjuk ki, melyik kiadványból, illetve milyen szinten szeretnénk gyakorolni. Fontos, hogy egy német kiadóról van szó, ami autentikus anyagokkal dolgozik.
Én most a "deutsch.com"-ot választottam ki, hogy kicsit bemutassam. Az oldal ingyenes, nem kell regisztrálni, felhasználóbarát, átlátható, egyszerű kezelni. Témakörökre lebontva tesztelhetjük tudásunkat különféle típusú feladatokkal, melyekre egyből visszajelzést is kapunk.
Tanárként hasznosak lehetnek a Hueber online gyakorló oldalai ahhoz, hogy ha az adott könyvből tanítunk, plusz feladatokat gyűjtsünk az órára, vagy akár házi feladatként gyakorolhatnak a diákok online.

Nagyon sokat böngésztem a hasonló oldalak között, de nem találtam olyat, ami nem tetszik.
Az összehasonlítás kedvéért azért mutatok egyet, ami az előzőhöz képest más felépítésű, ám szintén hasznos lehet.
EZ pedig egy olasz oldal. Az előbbihez nagyon hasonló, ingyenes, nem igényel regisztrációt. Szintén témakörönként válogathatunk a változatos típusú feladatok közül (nyelvtan gyakorlása, szókincs bővítése), melyeket a megoldás után itt is egyből ellenőrizhetünk. Ám nem jelöli a nyelvi szintet.
Az oldal megjelenése kissé ódivatú, a diákoknak talán nem annyira vonzó, ám ahhoz megfelelő, hogy az órára különféle plusz feladatokat gyűjtsünk.










Kép forrása [2016.02.23.]:
http://i3.s.7.hjfile.cn/entry/201507/d233b09d-c056-40e0-88fb-3d0d178372b0.png

2016. február 22., hétfő

Digitális kompetencia

Az internet és a digitális világ révén könnyen, gyorsan, rengeteg információhoz hozzájuthatunk.

A nyelvtanuláshoz is rengeteg hasznos oldalt találhatunk az interneten. Ilyenek pl.:

  • online szótárak
pl. http://www.szotar.net/
  • gyakorló feladatok
pl. http://www.schubert-verlag.de/aufgaben/uebungen_c1/c1_erkund_uebungen_index.htm
  • nyelvtan
pl. http://www.grammatiktraining.de/uebungen.html
  • hallásértési feladatok
pl.http://www.deutsch-perfekt.com/tags/hoerverstehen
http://www.dasbestepodcast.de/?cat=4
  • élő rádióműsorok
pl. http://www.deutschland.fm/
  • német nyelvű hírvideók
pl. http://www.dw.com/de/programm/video-on-demand/s-4753-9801


    Persze most csak a teljesség igénye nélkül, csupán néhány jó oldalt ajánlottam, de egy kis böngészéssel sok fejlesztő feladatot találhatunk.

    Némettanárként felkínálhatom a diákoknak a lehetőséget, mutathatok oldalakat, ahol gyakorolni tudnak, ki-ki a fejlesztendő területre koncentrálva.
    Illetve adhatok olyan otthon elvégzendő feladatokat, melyekhez szükséges az internet használata.


    Fontos, hogy megtanulják, hogyan keressék meg az információrengetegben a szükséges adatokat, a számukra megfelelő oldalakat, és hogy értékelni tudják, melyek a releváns információk, amelyeket a feladatnak megfelelően fel is tudnak dolgozni.

    2016. február 20., szombat

    21. századi készségek

    Barátnőmmel, Rékával készítettünk egy montázst, melyen a 21. századi készségeket szeretnénk ábrázolni. Kitaláljátok a képek alapján, melyek ezek?

    Az oldal aljára görgetve megleshetitek a megoldást.









    A képek forrásai: [2016.02.19.]
    http://www.partyponty.hu/posts/4990
    http://www.eventcsoport.hu/kommunikacio/szervezeti-kommunikacios-tervek/
    https://ikron.hu/vallalati-kommunikacio-szoftverek-segitsegevel/
    http://www.lelkititkaink.hu/asszertiv_kommunikacio_reagalas.html
    http://www.humankarrier.com/kreativitas/
    http://delina.hu/kreativ/mikor-is-vagy-kreativ
    http://www.huffingtonpost.de/tom-kelley/sagen-sie-ja-zur-kreativitaet_b_5314135.html
    http://career-intelligence.com/art-motivation-workplace/
    http://www.nlcafe.hu/ezvan/20130320/motivacio-az-iskolaban/
    https://neodim.hu/ch/Motivacio/969/melyik-lepcsofokon-tartasz-ma
    http://katicamatrica.hu/motivacio
    http://www.developmen.hu/hu/fejlesztestar/problemamegoldas-es-donteshozatal
    http://www.vgyke.com/hir/rubik-kocka-magyar-bajnoksag/
    http://mitvergnuegen.com/2015/diese-comics-zeigen-unsere-absurde-handysucht/



    Megoldás: Kommunikáció, együttműködés, csapatmunka, kreativitás, problémamegoldó készség, kritikai gondolkodás, technológiák használata.

    Digitális tanári kompetenciáim

    A következő ábrák azt mutatják meg, melyek a mai, digitális kor által elvárt kompetenciák, melyekkel a tanároknak rendelkezniük kell. (Mivel még nem vagyok gyakorló tanár, hanem tanulok, feltüntettem a tanulói kompetenciákat is.)


    Az ISTE által kiemelt tanulói kompetenciák:

    • kreativitás és újítás
    • technikai műveletek és fogalmak
    • digitális állampolgárság
    • kritikai gondolkodás, problémamegoldás, döntéshozás
    • kutatás és információáramlás
    • kommunikáció és együttműködés





    Az ISTE által kiemelt tanári kompetenciák:
    • tanulás a digitális korban
    • a tanulók tanulása (hogyan tanulnak)
    • szakmai fejlődés
    • digitális állampolgárság
    • munka a digitális korban




    Fontos kompetenciák a TPACK-modell alapján:
    • technikai tudás
    • tartalmi tudás
    • pedagógiai tudás
    • és ezek metszetei







    A modern korban a pedagógus-tanuló viszonyban átalakulások zajlanak. Fontossá vált, hogy a diákok ne csak befogadói, hanem aktív résztvevői legyenek a tanóráknak. Egymással együttműködve, kreatívan végezzék el a feladatokat, fejlődjön problémamegoldó képességük és kritikus gondolkodásuk. Fontos, hogy a pedagógus mindezt támogassa, mintegy facilitátor, segítő legyen jelen, amellett, hogy átadja tudását a diákoknak. Úgy gondolom, azonosulni tudok ezzel a segítő pedagógusszereppel, hogy a háttérből irányítgatom a diákokat, miközben ők vannak az órák középpontjában.

    Az egyetemi tanulmányok célja, hogy átadják a későbbiekhez szükséges szakmai és pedagógiai tudást. Még nem rendelkezem tanítási gyakorlattal, nem tudom, milyen pedagógus leszek, csak remélem, hogy sikerül majd kibontakoztatnom a bennem rejlő képességeket.
    Viszont, ami a digitális tudást illeti, azt hiszem, mondhatom, hogy rendelkezem digitális állampolgársággal. Tudom, hogy kell gyorsan, egyszerűen megkeresni információkat az interneten, melyek a megbízható oldalak, hogyan érdemes szelektálni az információk között. Tanárként azt is feladatomnak tartom, hogy a diákoknak átadjam ezt a tudást, és megmutassam nekik, hogy a német nyelv tanulásakor, gyakorláskor milyen internetes oldalakon érdemes böngészni.
    (Erről bővebben a "Digitális kompetenciák" oldalon.)


    Képek: [2016.02.19.]
    http://edcrunch.org/2013/10/17/blended-learning-educators/tpack-model/
    http://edtech.canyonsdistrict.org/iste-nets-for-teachers.html
    http://edtech.canyonsdistrict.org/uploads/8/7/1/9/8719529/5620179_orig.png?170